Bulbophyllum makoyanum
Synonim: Cirrhopetalum makoyanum Rchb. f. 1879
Występowanie:
Filipiny, Borneo, Malezja oraz pojedyncze znaleziska w Singapurze. Na Filipinach rosną na drzewach, na niskich wysokościach, na wyspie Mindanao w prowincji Agusan, na wyspie Busuanga, na wyspie Luzon w prowincjach Ifugao, Rizal i Zambales, oraz na wyspach Palawan i Polillo, leżących na wschód od wyspy Luzon. Na Borneo rosną w nizinnych lasach w Kalimantan na wysokościach 100-200 m.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 35°C i 17°C. Średnia wilgotność ponad 80% przez cały rok. Opady deszczu wynoszą od 25 mm w lutym do 199 mm latem i jesienią. Średnia temperatura (dzień/noc) to 29/22°C przez cały rok. Okres kwitnienia: cały rok.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych pochodzi z doniesień hodowców. Na Filipinach kwitnące rośliny spotykano w lutym, marcu i od września do grudnia.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to bardzo mały epifit o wzroście sympodialnym osiągający 8 cm wysokości.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwy mają 2 cm długości. Są szeroko jajowate, gładkie gdy są młode, a z wiekiem pokrywają się rowkami. Od strony podstawy są częściowo okryte dość ściśle przylegającymi osłonkami. Przyrosty wyrastają na wysmukłym kłączu w odległości 2 cm od siebie.
Liście:
Liście mają około 7 cm długości i 2 cm szerokości. Pojedynczy, wyprostowany, języczkowaty liść wyrasta z wierzchołka każdej pseudobulwy. Liście są zaokrąglone, rozcięte na wierzchołku, a przy podstawie zwężają się, tworząc bardzo krótki ogonek liściowy.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma do 20 cm długości. Wyprostowany, purpurowy pęd kwiatowy wyrasta u podstawy najmłodszej dojrzałej pseudobulwy. Na szczycie tego pędu kwiaty są ułożone w wachlarzyk lub w prawie okrągłą parasolkę.
Kwiaty:
 Foto: © Wolfgang Wieser. Wszelkie prawa zastrzeżone Opublikowano za zgodą autora.
5-10. Kwiaty są pachnące, mają bladożółte boczne płatki zewnętrzne z purpurowymi kropkami na połowie od strony podstawy, a na wąskiej części wierzchołkowej jest zaledwie kilka kropek. Płatek grzbietowy jest czerwonawy z ciemniejszymi kropkami i prążkami i ma frędzelki z żółtymi włoskami wzdłuż brzegów. Płatki okółka wewnętrznego są czerwonawe z ciemniejszymi kropkami i prążkami i także mają żółte włoski tworzące frędzelki na brzegach. Warżka jest żółtawa z delikatnymi purpurowymi kropkami. Płatek grzbietowy ma ok. 0,5 cm długości, jest szeroko jajowaty przy podstawie po czym zwęża się, tworząc wydłużone, ostro zakończone, nitkowate przedłużenie wierzchołka. Żółte włoski na brzegach mają około 1 mm długości. Płatki okółka wewnętrznego są nieco dłuższe i węższe niż płatek grzbietowy, a nitkowate przedłużenie wierzchołka nie jest tak długie. Wąskie boczne zewnętrzne płatki mają ok. 3,7 cm długości i są połączone ze sobą wzdłuż prawie całej długości obu krawędzi. Tępa, języczkowata warżka ma 0,25 cm długości.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |